Podrobnosti záznamu

Název
    Periodické, sférické a krápníkovité precipitační formy karbonátů v pískovcích - částečná analogie s tvary železitých impregnací
Autor
    Mertlík, J.
    Mikuláš, Radek
Jazyk
    česky
Typ dokumentu
    část monografie (kapitola)
Zdrojový dokument - monografie
    Železivce
Strany
    s. 51-53
Poznámky
    Překlad názvu: periodical, spherical and dripstone-like precipitation forms of carbonates in sandstone - partial analogy with forms of impregnation by iron
    Rozsah: 3 s.
    Sborník se volně tematicky váže k terénnímu semináři Železivce, Dolní Houska 14.-16. 9. 2001. Nejedná se však o publikaci příspěvků přednesených na této vědeckotechnické akci, ale o sborník obsáhlejších prací připravený předem pro účastníky tohoto terénního semináře.
    Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z3013912
Předmětová kategorie
    carbonate cement
    precipitation forms
Klíčové slovo
    Analogie
    částečná
    Formy
    Impregnací
    Karbonátů
    Krápníkovité
    Periodické
    Pískovcích
    Precipitační
    Sférické
    Tvary
    železitých
Abstrakt (česky)
   Roztoky obohacené karbonátem se v pískovcových tělesech mohou chovat obdobně jako roztoky železité a vytvářet sférické či periodické precipitační tvary.
Abstrakt (anglicky)
   Carbonate-rich solutions migrating through sandstone bodies may show similar behavior as iron-bearing fluids, also forming spherical or periodical precipitation phenomena. Specific precipitation patterns of carbonate give rise to rare forms of sandstone microrelief. These forms in the Český ráj quartzose amd calcareous sandstones are exemplified by "calcareous roses", big spherical carbonate nodules, small spherical forms and minute stalactitic and stalagmitic forms associated with honeycombs.
Přispěvatel
    AV ČR Brno, Geologický ústav
Kód přispěvatele
    AV ČR, GLÚ
Zdrojový formát
    U
Datum importu
    8. 8. 2012